LESNÍ PEDAGOGIKA

aneb

společné objevování tajemství lesa

 Rádi bychom vám představili z Rakouska k nám nově přicházející a osvědčený program LESNICKÉ PEDAGOGIKY, který vznikl, jako reakce na dnešní konzumní, moderní a více technickou, než k přírodě se navracející dobu, ve které se pomalu začíná ztrácet tak důležitý vztah k přírodě, ke které se stále ve větším měřítku začínáme chovat bezohledně. Hospodářské činnosti jsou založené na ignoraci a nepozornosti, které pak způsobují přírodě na celém světě nenávratné škody. Ale příroda bez člověka je jen pouhou iluzí. Proto je naším cílem snažit se i o sebemenší zlepšení. A u koho by se s ekologickou výchovou a snahou o bližší ekologické myšlení mělo začít dřív než u dětí? Množství informací, které děti získávají z knih, školy, televize je veliké, ale není u většiny dětí toto vnímáni jen povrchní? Neměly by děti přírodu cítit a samy jí všemi smysly prožívat?

Právě program lesnické pedagogiky chce dětem přírodu a hlavně tedy les přiblížit skrze smyslové vnímání, odnesení si krásných zážitků a tím zlepšení vztahu k přírodě. Vše to, co se děti teoreticky naučí ve škole, ukázat prakticky v lese a nejenom to. Chceme v dětech probudit zájem a hlubší vztah k přírodě, kterému se ve škole nenaučí.

Přírodu se s dětmi snažíme poznat skrze pestrý program plný povídáni, pokusů, meditací a hlavně různých drobných i větších her a hříček, které nám umožní přírodu poznat ne jenom na pohled.

"Co řekneš, to zapomenu, co mi ukážeš, to si snad zapamatuji,

co sám vyzkouším, to mi zůstane."

 

SAMOTNÝ PROGRAM

se po domluvě s učitelem může odvíjet v různých podobách:

  • časově od 2 do 6 hodin (krátké, celodopolední či odpolední programy)
  • v arboretu Střední lesnické školy v Hranicích - pro kratší programy nebo přímo v lese, kde jsou programy efektivnější
  • s libovolnou nebo přímo zaměřenou tématikou na: ekosystém lesa, půdu, vodu, stromy, ohrožení lesa, lesní hospodaření, zvířátka, květiny či jiné
  • pro věkové kategorie od 4 do 15-ti let
  • možnost domluvit krátké a pravidelné programy

Návrat na zájmové činnosti